Serdecznie zapraszamy na wycieczki

Premium Polish Bike Week Karpacz 2021

organizowane przez

Stowarzyszenie Motocyklowe Karkonosze.

Do wyboru mamy aż sześć tras o różnej tematyce, długości oraz trudności.

     Kto zna lepiej miejscowe trasy jak nie lokalny pasjonat motocykli? Wszystkie zakamarki, najpiękniejsze winkle, urokliwe zakątki które na próżno szukać w internecie. Gdzie smacznie zjeść, gdzie jest dobry parking dla motocykli lub którą drogę lepiej omijać aby “nie wypaść z siodła”? Lokalny przewodnik dodatkowo doskonale wie, gdzie można przycisnąć a gdzie lepiej z manetką obchodzić się ostrożnie. 

     Dodatkowo musimy pamiętać iż cel jest bardzo szczytny, łączący przyjemne z pożytecznym. Jest to wyjazd koleżeńsko – charytatywny. Zakupiona cegiełka wspiera cele naszego Stowarzyszenia które pomaga, spełnia marzenia, edukuje dzieci z okolicznych domów dziecka dając im odrobinę radości. 

     Na wycieczki jedziemy w niewielkich grupach aby wszystko było zgodnie z przepisami. Prosimy o wcześniejszą rezerwację, ilość miejsc ograniczona. 

Serdecznie zapraszamy !!!

TRASA 1

Zapierający dech w piersiach widok, piękne zakręty i niesamowita atmosfera. Tak chyba w telegraficznym skrócie można opisać tą wspaniałą górę. Na jej szczyt (1012 m. n.p.m.) wspinamy się piękną, pełną zakrętów drogą o długości ponad trzech kilometrów. Startujemy z 700 m n.p.m. więc wspinania jest co nie miara. Na samym szczycie jest parking oraz hotel, gdzie zakupić można przepyszną kawę. Oczywiście na sam szczyt wjedziemy motocyklem.

Zahaczymy również o piękny zamek posiadający wieloletnią i fascynującą historię. Przez jego komnaty przewinęło się wiele ważnych dla tego regionu postaci, a w murach odcisnęło swe piętno co najmniej kilka stylów architektonicznych. Ciekawostką jest fakt, iż w zamku praktycznie nie zniszczonym wojnami zachowało się oryginalne wyposażenie z dawnych lat. Niestety zwiedzanie zamku zajmuje kilka godzin więc to już temat na inną wyprawę. W pięknym parku okalającym tą wspaniałą budowlę można będzie rozprostować kości w przerwie przed kolejną atrakcją.

W drodze powrotnej przejedziemy chyba najbardziej urokliwym odcinkiem trasy znajdującym się przy zaporze narzutowej o długości 364 metrów i wysokości 21 metrów. Ta wyremontowana szosa, po której poruszać się można jedynie w miesiącach letnich (zimą droga jest zamknięta) na długo zapadnie wam w pamięci ze względu na niesamowite górskie widoki, cudowne zakręty oraz niesamowitą architekturę leżących wzdłuż tej trasy miejscowości.

Długość: około 250 km

Czas: około 7 godzin

Uwagi: Należy zaopatrzyć się w korony czeskie. Niestety nie przyjmują raczej polskich pieniędzy. 

W przypadku obostrzeń spowodowanych sytuacją epidemiologiczną przy przekraczaniu granicy obu krajów, zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy !!!

TRASA 2

Na początku udamy się nad okoliczne jezioro gdzie znajduje się druga co do wysokości zapora w Polsce (62m wysokości) powstała w latach 1904-1912. U jej stóp ulokowała się wodna elektrownia. W oddali widoczny jest stary kolejowy most, który uważany jest za jeden z największych wiszących mostów klejowych w Polsce. W 2020 roku pojawiły się informacje o planach wykorzystania mostu w filmie „Mission: Impossible 7”- miały być zrealizowanie sceny wysadzania mostu.

Dalej kierujemy się do mekki polskich filmów komediowych –znanej przede wszystkim z miasteczkowych scen filmu „Sami swoi” oraz organizowanego w mieście Festiwalu Filmów Komediowych. To bardzo przyjemne miejsce by zrobić sobie przerwę od jazdy, rozprostować nogi, wypić kawę i coś przekąsić.

Odwiedzimy chyba również najsłynniejszy zakręt w Polsce położony na wysokości 775 m n.p.m. którego droga o długości około 440m zatacza łuk prawie 180 stopni. Warto tutaj zwolnić, a nawet zatrzymać się na poboczu by podziwiać niesamowite krajobrazy z punktu widokowego roztaczającego się na Karkonosze I kotlinę Jeleniogórską.

Długość: około 135 km

Czas: około 4 godzin

TRASA 3

Tradycyjnie startujemy z Karpacza, skąd udamy się pod słynną Mamucią skocznie narciarską (k.185m), gdzie rozgrywają się największe imprezy sportowe łącznie z mistrzostwami świata w lotach narciarskich.

Jadąc odwiedzimy również okazałą grupe skalnż na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie.

W drodze powrotnej zobaczymy również drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie, gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią eksklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.

Długość: około 50 km

Czas: około 2 godzin

TRASA 4

Pierwszym punktem wycieczki będzie Zamek usytuowany nad zalewem, który został uznany przez miesięcznik National Geographic Travel jako jeden z 7 nowych cudów Polski. Z uwagi na swoją tajemniczo-magiczną poświatę, nazywany jest również Polskim Hogwartem. Zamek wielokrotnie gościł na ekranach kin i domowych telewizorów, w takich produkcjach jak Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego, polskiej produkcji Wiedźmina czy też Serialu Tajemnica twierdzy szyfrów.

Odwiedzimy chyba również najsłynniejszy zakręt w Polsce położony na wysokości 775 m n.p.m. którego droga o długości około 440m zatacza łuk prawie 180 stopni. Warto tutaj zwolnić, a nawet zatrzymać się na poboczu by podziwiać niesamowite krajobrazy z punktu widokowego roztaczającego się na Karkonosze I kotlinę Jeleniogórską.

Długość: około 120 km

Czas: około 3,5 godziny

TRASA 5

Ten piękny budynek jest malowniczo usytuowany tuż nad krawędzią stromego urwiska, będącego jednocześnie linią brzegową jeziora. Sam budynek jest zbudowany z ciemnych bali drewnianych z jasnymi obramowaniami okien. Obok budynku stoi kamienna wieża. Z tarasu oraz wieży widokowej rozpościera się wspaniała panorama jeziora Modrego z mostkiem i otaczającymi go skałkami. Schronisko mieści restaurację i pokoje noclegowe. Wycieczka do schroniska jest mało wymagająca i idealna na weekendowy - pokonujemy w sumie 7,5 km i zaledwie 200 m przewyższenia.

Udamy się również nad okoliczne jezioro gdzie znajduje się druga co do wysokości zapora w Polsce (62m wysokości) powstała w latach 1904-1912. U jej stóp ulokowała się wodna elektrownia. W oddali widoczny jest stary kolejowy most, który uważany jest za jeden z największych wiszących mostów klejowych w Polsce. W 2020 roku pojawiły się informacje o planach wykorzystania mostu w filmie „Mission: Impossible 7”- miały być zrealizowanie sceny wysadzania mostu.

Długość: około 80 km

Czas: około 3 godziny

TRASA 6

Na początku przeniesiemy się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczujemy oddech PRLu na własnej skórze. Udamy się mianowicie do dolnośląskiego centrum miłych wspomnień z minionych lat, a mianowicie do Muzeum Sentymentów w Kowarach, gdzie przestrzeń została zaaranżowana tak, aby łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom. Ta niepowtarzalna ekspozycja zajmuje ponad 400 metrów kwadratowych.

Udamy się również nad okoliczne jezioro gdzie znajduje się druga co do wysokości zapora w Polsce (62m wysokości) powstała w latach 1904-1912. U jej stóp ulokowała się wodna elektrownia. W oddali widoczny jest stary kolejowy most, który uważany jest za jeden z największych wiszących mostów klejowych w Polsce. W 2020 roku pojawiły się informacje o planach wykorzystania mostu w filmie „Mission: Impossible 7”- miały być zrealizowanie sceny wysadzania mostu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Góra Szybowcowa. Rozkwit i sławę przysporzył górze splot zdarzeń i przypadek. Zaczęło się od kufla piwa. W takiej bowiem atmosferze spotykali się niemieccy weterani lotnictwa I wojny światowej. Oni to na wzór ośrodka szybowcowego na Wassrkuppe, postanowili zbudować podobny w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zamierzenie to nie było bezpodstawne, ponieważ w kotlinie działa zjawisko tzw. Fali sprzyjające rozwojowi sportów szybowcowych. Góra Szybowcowa, to bogata tradycja sportów lotniczych dwóch narodów – polskiego i niemieckiego. Do dziś to funkcjonujący ośrodek szkolenia paralotniarzy, szybowników, lecz to również albo przede wszystkim to przepiękne miejsce widokowe. Miejsce, gdzie panorama jest tak rozległa i fascynująca, że można spędzić kilka godzin zupełnie się nie nudząc.

Długość: około 80 km

Czas: około 3 godziny

Kontakt, zapisy oraz wszystkie informacje:
ola85.mk@gmail.com

Impreza ma charakter charytatywnego koleżeńskiego wyjazdu, zbierana opłata ma charakter cegiełki przeznaczonej na cele statutowe stowarzyszenia Motocyklowe Karkonosze. 

Każdy z uczestników powinien ubezpieczyć się na swój koszt.

Close Menu