Trasa "Rudawska" - zamki, pałace, wzniesienia

Typ trasy: polska, turystyczna Długość trasy: ok. 55 km

    Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy markecie Kaufland w Jeleniej Górze. Kierujemy się drogą DK3 w kierunku Wrocławia. Jadąc obwodnicą, na wysokości dzielnicy o nazwie Maciejowa skręcamy na rondzie w pierwszy zjazd. Dojeżdżamy do miejscowości Wojanów, w którym to znajduje się Pałac Wojanów, a niewiele dalej Pałac Łomnica. Pomiędzy pałacami mijamy Lniany Dom Towarowy.

    Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w stronę miejscowości o nazwie Karpniki. Po kilku kilometrach naszym oczom ukazują się stawy karpnickie i Zamek Karpniki.

    Przejechawszy całą miejscowość kierujemy się prosto, w stronę Strużnicy lub zbaczamy nieco z trasy skręcając w lewo, w stronę miejscowości Trzcińsko. Przy tak zwanej Przełęczy Karpnickiej na płatnym parkingu możemy bezpiecznie zostawić motocykl i spacerkiem udać się w Góry Sokole (Sokolik Duży i Mały, Krzyżna Góra) skąd roztacza się widok na całą Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze. Warunkiem jest zaplecze sił (czeka nas ok. 45-cio minutowy spacer) oraz wygodne buty.

    Wracając do skrzyżowania w miejscowości Karpniki, jedziemy wzdłuż miejscowości o nazwie Strużnica, mijamy Gruszków. Droga rozpieszcza nas długimi zakrętami. Zjeżdżamy w dół do Kowar. Polecamy odwiedzić tam Park Miniatur Dolnego Śląska, a jeśli naszym pasażerem jest dziecko, zachęcamy do skorzystania z atrakcji oferowanych przez Pałacową Bawialnię, znajdującą się tuż obok.

    Po krótkiej przerwie w Kowarach jedziemy dalej, w stronę miasta Karpacz. Na wysokości miejscowości Ściegny po prawej stronie mijamy Smażalnię Ryb „Fliper”. Polecamy tu zrobić przerwę i posilić się przepyszną zupą rybną.

    Na skrzyżowaniu w Ścięgnach skręcamy w prawo, by po chwili znaleźć się na rondzie w Miłkowie. Zjeżdżamy drugim zjazdem, gdzie napotykamy akację turystyczną Dom Na Głowie.

    Kierujemy się w stronę miejscowości o nazwie Sosnówka. Przy skrzyżowaniu z miejscowością Staniszów warto, żeby nie powiedzieć trzeba, skręcić w prawo, podjechać pod łagodną górkę by podziwiać tak zwany Złoty Widok. Roztacza się z niego malownicza panorama Karkonoszy oraz widok na zbiornik wodny.

    Jeśli mało nam wrażeń, warto pozostawić motocykl przy pobliskim barze i udać się spacerkiem w kierunku Zamku Księcia Henryka. Po 30-to minutowym spacerze docieramy do ruin, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

    Wracamy po motocykl i jedziemy dalej, do Podgórzyna. Następnie skręcamy w prawo do Cieplic. W pięknym Parku Norweskim warto rozprostować nogi i pospacerować.

    Jedziemy dalej ulicą Wolności, później skręcamy w lewo, a następnie w prawo, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy na ulicę Lubańską. Po ok. 2 kilometrach dojeżdżamy do ronda. Drogą DK3 dojeżdżamy do Jeleniej Góry.

 

Link do trasy w Google Maps

Za trasę dziękujemy Karolinie i Arturowi. 

LWG

 

Close Menu